گزارش/گفتگو

گفتگو با کارگر بسیجی نخبه در استان گیلان

 مصاحبه با کارگر نخبه بسیجی توسط خبر گذاری سازمان بسیج کارگری سپاه قدس گیلان به شرح ذیل می باشد:

خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه زمینه ای فعالیت می کنید؟

علیرضا خبازکار متولد 1360 دارای مدرک فوق لیسانس شیمی آلی هستم و افتخار بسیجی بودن را برای سالیان متوالی دارا می باشم . زمینه کاری بنده حوزه صنعت و به صورت اختصاصی بخش تولید فراورده های سلولزی نظیر تولید انواع محصولات کاغذی ، مقوا ، تخته های فرآوری شده و طراحی این خطوط تولید و کنترل کیفیت و آزمایشگاه تعیین مشخصات و ویژگی های این محصولات می باشد. اکنون در اداره کنترل کیفیت دخانیات گیلان مشغول به کار هستم.

چه ابتکاری موجب شد تا بعنوان کارگر بسیجی نخبه معرفی شوید؟

الف: طراحی و بررسی کارکرد خطوط تصفیه و باز یافت در کاخانجات تولید کاغذ که سبب کاهش حجم عظیمی از آلودگی فیزیکی پسماند صنعتی این صنایع بوده و بازیافت مواد اولیه و برگشت آن به خط تولید از هدر رفت سرمایه و انرژی جلوگیری نموده و سبب افزایش بهره وری می گردد .

ب: طراحی و نصب خطوط کوچک با سرمایه متوسط خط تولید تخته های فرآوری شده از ضایعات (نئوپان) با استفاده از ضایعات چوب موجود در حوزه شهرستان صومعه سرا و کاهش استفاده از چسب جهت افزایش سطح بهره وری و امکان استفاده بیشتر در محیط های بسته (کاهش گاز متساعد شده).

ج: تهیه و تنظیم کتابچه ( راهنمای اشکالات و روش های طبقه بندی آنها در صنعت دخانیات ) با همکاری و نظارت مدیریت محترم کنترل و کیفیت مجتمع دخانیات گیلان و چندین طرح افزایش بهره وری در بخش های مختلف تولید کاغذ بهداشتی (تیشو)

با توجه به اینکه تجربه قبلی نداشتید چطور موفق شدید؟

در شروع هر کاری معمولا فرد دارای تجربه نم باشد در این حالت بهترین اقدام ، استفاده از مجموع تجربیات موجود در آن حوزه صنعتی (اعم از کارگران ، متخصصان و مدیران ) می باشد در کنار آن مطالعه مداوم ، به روز بودن اطلاعات و جداسازی اطلاعات صنعتی کاربردی می باشد. همچنین تحت نظارت و پایش داشتن سیستم های صنعتی مشابه نیز می تواند کاربرد داشته باشد . صد البته در صدر همه این عوامل توکل بر خدا و یاری جستن از بزرگان دین خدا یعنی ائمه اطهار می باشد. داشتن انگیزه جهت رشد و شکوفایی هر چه بیشتر میهن اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی از مهمترین عوامل می باشد .

از چه زمانی شروع به کار نمودید؟

شروع کار بنده در حوزه صنعت بصورت رسمی از ابتدای سال 84 و در کارخانه تولید کاغذهای بهداشتی حریر خوزستان می باشد.

کار شما چقدر در چرخه اقتصاد کشور تاثیر گذار است ؟

با توجه به کار فعلی اینجانب و اهمیت استراتژیک کالای دخانیات و آثار سوء سیگارهای خارجی و غیر مجاز و این واقعیت که تولید داخلی دخانیات تحت نظارت کامل کنترل کیفی و استفاده از مواد اولیه سالم صورت می گیرد در حال حاضر این حرفه ضمن کمک به سلامت بیشتر جامعه (عدم استفاده از سیگارهای غیر مجاز) با ایجاد و حفظ اشتغال موجود سبب بالندگی اقتصاد منطقه می شود. در حقیقت هر شغلی که در استای پیشرفت و سر افرازی کشور عزیزمان باشد هر چند شغلی عادی باشد نقش بسزایی در پیشرفت ایران اسلامی دارد.

تفاوت کار شما با کارهای انجام شده چیست؟

کارهای انجام شده قبلی در این زمینه ها معمولا از طرح های خارجی استفاده کرده اند و ما در این طرح ها سعی کردیم بیشتر طرح ها را بر اساس موقعیت و اندازه صنعت مورد نظر کاربردی و بو می ساز ی کنیم./

اضافه کردن دیدگاه جدید